Ücretsiz Deneme Dersleri
 
 

Kıbrıs Sanat Akademik Kadrosu

Kıbrıs Sanat Onursal Başkanı
Orkestra Şefi Gürer Aykal

Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Gürer Aykal 1963 yılında Keman Bölümü’nden, 1969 yılında Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanıp İngiltere’ye giderek Londra’da Guildhall Müzik Okulu’nda önde gelen şeflerin yanında orkestra şefliği okudu. Guildhall Müzik Okulu ve Krallık Müzik Akademisi İleri Şeflik Bölümleri’ni birincilikle bitirdi (1972). Ardından İtalya’ya giden Aykal, Academia Chigiana’dan Şeflik Nişanı aldı.
1975 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Daimi Şefliği’ne atanan Aykal, daha sonra bir süre Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nü yaptı. Aykal, Avrupa ülkelerinin önde gelen orkestraları ile sayısız konserler verdi.Müzik alanındaki uluslararası başarıları ve hizmetleri nedeniyle 1981 yılında kendisine “Devlet Sanatçısı” ünvanı verilen Aykal, bugüne kadar yaptığı CD kayıtlarında Londra Filarmoni Orkestrası, Kuzey Almanya Radyosu (NDR), Ankara Oda Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve El Paso Senfoni Orkestrası gibi önde gelen birçok orkestrayı yönetti.
ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal 1991 - 2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü yaptı ve burada “Profesör Emeritus” ünvanı aldı.

1999 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı kuran ve Eylül 2008’e dek Daimi Şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü'nü yürüten Gürer Aykal, bu görevine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal Şefi olarak devam etmektedir. Ayrıca 2006 yılından itibaren de Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulları Onursal Başkanlığını sürdürmektedir.
   

 

Kıbrıs Sanat Kurucusu ve Genel Müdürü
Doç. Turgay Hilmi

1979 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra Almanya’da Nürnberg ve Stuttgart ‘ta yüksek tahsiline devam etti.1980’de Nürnberg Senfoni Orkestrası, 1981-1986 yılları arasında Nürnberg Devlet Operası Orkestrası’nda görev yaptı. 1986 yılından bu yana ise Freidrich  Alexander  Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde  öğretim görevlisidir. Misafir sanatçı olarak Coburg Operası, Jena Filarmoni, Vogtland Filarmoni, Thüringen Opernhaus, Saarbrücken Radyo Senfoni Orkestrası, Köln Radyo Senfoni Orkestrası ve daha birçok orkestra yanında Kaiserburg, Augsburg ve Cornetto Bakır Nefesli Kentetlerinde çaldı.
Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya, İtalya, Amerika, Kanada, Çin, Japonya ve Kuveyt'te misafir sanatçı olarak birçok festivalde sahne aldı. Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere, Çukurova Devlet Senfoni, Bursa Devlet Senfoni ve Borusan İstanbul Filarmoni  orkestralarının konserlerine  solist sanatçı olarak katıldı.
1991 yılı itibarı ile KKTC’nin Almanya’daki kültürel işlerinden sorumlu fahri temsilcisidir.
Kıbrıs Sanat’ın Genel Müdürlüğü yanında okulun uluslararası temaslarını da sağlamaktadır.

   

   

Kıbrıs Sanat Kurucusu ve Direktörü
Gözlem Özdeğirmenci

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ‘ndan mezun olduktan sonra H.Ü.Akademik Senfoni orkestrasında keman sanatçısı olarak görev yapmıştır.Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Türkiye’deki birçok senfoni orkestrasında misafir sanatçı olarak çalışmıştır. Yurt içinde vermiş olduğu  pek çok konserin yanı sıra yurt dışında Türkiye, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Yunanistan, Almanya ve Fransa’da konserler vermiştir.Konserlerin yanı sıra yine yurt dışında birçok workshopa katılmıştır.Halen Kıbrıs Sanat Direktörlüğü yanında  keman ve piyano bölümlerinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.

   

   

Koordinatör
Evgin Gülten

1996 yılında Süryani Dili ve Edebiyatı eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’de South East Essex College’da Uluslararası Öğrencilere İngilizce Öğretimi eğitim sertifikası programını tamamladı. Daha sonra Uluslararası İlişkiler ve İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisans programını tamamladı.

Türkiye’de özel bir vakfın genel sekreterliği, çok dilli bir edebiyat dergisinde makale ve haber tercümanlığı ve kısa bir süre AB Türkiye Delegasyonu’nda stajyerlik başta olmak üzere farklı kurumlarda değişik görevler üstlendi. Ayrıca birçok kitap ve broşür tercümesi de bulunan Gülten, Türkçe’den İngilizce’ye, İngilizce’den Türkçe’ye ve bu iki dilden Süryanice’ye tercümeler yaptı.

2004 – 2011 yılları arasında GAU Hazırlık Okulunda genel koordinatörlük dahil farklı görevler üstlendi. 2010 yılında How to be a Teacher Trainer adlı eğitim programını tamamladı ve daha sonra British Council tarafından yapılan online İngilizce Öğretmenliği e-moderatör kursuna katıldı. 2011 yılından 2012 Ağustos ayına kadar C-QUALS adlı dil eğitim kurumunda İngilizce Öğretmenliği ve Koordinatörlük görevlerini yürüttü.

2012 Eylül ayından itibaren Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulunda Koordinatörlük görevi yapmaktadır.

   

   

Piyano Eğitmeni
Yaprak Girgin

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı ve Korrepetisyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Oda Korosu ve Avrupa Korosuyla çalışmış ve birçok konser vermiştir. Daha sonra çalışmalarına İtalya'nın Perugia Üniversitesi’nde devam etmiş, Fransa ve İtalya’da da festival kapsamında birçok etkinlikte konser vermiştir. Ayrıca Avusturya Konsolosluğu daveti ile, Avusturya Kültür Ofisi’nde resital gerçekleştirmiştir. Daha sonra Bakırköy Belediye Konservatuvarı’nda Piyano ve Solfej Bölümleri’nde eğitmen olarak görev almıştır. 2007 yılında ise Kıbrıs Sanat’da görev almak üzere Kıbrıs’a gelmiştir. Halen Kıbrıs Sanat Piyano ve Solfej Bölümü Eğitmenliği yanısıra, Şan ve Çocuk Korosu Bölümleri'nin de Korrepetitörlüğünü yapmaktadır.

   

   

Piyano Eğitmeni
Nadya Kameneva

2002 yılında Beşenalieva Kırgız Milli Konservatuvarı Yüksek Lisans kısmından yüksek şeref derecesi ile mezun olduktan sonra kendisine öğretmen ve oda müziği solisti uzmanlığı verilmiştir. Daha sonra 14 yıllık öğretmenlik hayatında kendi işinin uzmanı olarak gösterilmiş ve kendisine Bişkek Belediye Başkanlığı Kültür Bakanlığı’nca takdir ve teşekkür belgeleri verilmiştir.

2003 yılında Milli Filarmoni’de Prof. A.D. Djumahmatova yönetiminde solist olarak konser vermiştir.
2005 yılında piyano-orkestra solisti ve Kırgız Cumhuriyeti Onurlu Sanatçısı Winer M.E.  ile Çocuk Müzik Okulu için faaliyetlerde bulunmuştur.

2006 yılında Milli Filarmoni’de düzenlenen Devlet Yarışması Gala Konseri’ne katılmıştır. Yine 2006 yılında 1. Uluslararası Blagovest Festivali’nin diplomasına sahip olmuştur.Solist olarak birçok devlet yarışmalarında performans yapıp takdir ve şeref belgelerine sahip olmuştur.

Halen Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu’nda piyano eğitmeni olarak görev yapmaktadır.

   

   

Piyano Eğitmeni
Gonca Hojanpesova

1997 yılında Türkmen Milli Konservatuvarı Yüksek Lisans bölümünden piyano eğitmeni ve oda müziği solisti olarak mezun olmuştur. 2000 – 2005 yıllarında E. Hummayev Müzik Lisesi’nde, 2005-2007 yıllarında Türkmen Devlet Kültür Enstitüsü’nde, 2007-2012 yıllarında Devlet Orta Özel Müzik Okulu’nda piyano eğitmeni olarak görev yapmıştır.

Piyano eğitmenliğinin yanı sıra yerel ve uluslararası birçok konserde ve televizyon programlarında da görev almıştır.

2014 yılı itibarı ile Kıbrıs Sanat  Müzik ve Bale Okulu’nda piyano eğitmeni olarak görev yapmaktadır.


   

   

Keman Eğitmeni
İmge Ertalu

İmge Ertalu 2009 yılında Arte Müzik Akademisi’nden mezun oldu. Daha sonra 3 yıl boyunca Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu’ nda keman eğitmeni olarak görev yaptı. 4 yıllık üniversite dönemide Keman sanatçısı Wolfgang Schroeder ile çalışmalarını sürdürdü. Üniversite yıllarında çeşitli konserlerde ve iki toplumlu orkestrada görev aldı. 2007’de burslu olarak Amerika’da Apple Hill Müzik Kampı’na katıldı. 2009 yılında Doç.Turgay Hilmi’nin organizasyonunda gerçekleşen Carl Orff’un eseri Carmina Burana’nın seslendirilişinde görev aldı.

2012’den itibaren Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı Umut Orkestrası’nda, Grup Umut ve Umut Eğitim ve Kültür Evinde gönüllü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Halen Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu’nda keman eğitmeni olarak görev yapmaktadır.

     

   

Keman Eğitmeni
Jamila Askerova

2000 yılında Azerbaycan Devlet Müzik Akademisi’nde müzikal çalışmalarını başarıyla tamamlamıştır. 1998’den 2000 yılına kadar Azerbaycan’nın Bakü şehrinde Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’nda keman sanatçısı olarak çalışmıştır. Daha sonra Bakü’de Devlet Radyo ve Televizyonu Orkestrası’nda yine keman sanatçısı olarak görev yapmıştır. Kariyeri boyunca Azerbaycan ve Türkiye’de çeşitli okul ve kurumlarda da keman eğitmeni olarak çalışmıştır.

Halen Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu'nda keman öğretmeni olarak çalışmaktadır.
     

     

Bale ve Dans Eğitmeni
Ceren
Sökmen

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan  sınıf birincisi olarak  mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde misafir sanatçı olarak 7 yıl görev yapmıştır.

Bu süre içerisinde aralarında dünyaca ünlü  Irek Muhammedov, Robert North, Young Soon Hue-Simon ve Yannik Bquin, Sait Sökmen, Zeynep Odabaşı ve Mehmet Balkan'ın da bulunduğu; birçok yerli ve yabancı bale eğitmeniyle çalışmıştır. Her yıl Uluslararası Aspendos Bale Festivali, Bodrum ve Marmaris Bale Festivallerinde dans etmiştir.Ayrıca operada 200'ü aşkın bale,opera,operet ve çocuk oyunu temsillerinde corps de ballet ve solist olarak dans etmiştir. Bunlardan bazıları;

La Bayadere, Budala, Don Kişot, Fındıkkıran, Anna Karenina, Kuğu Gölü, Çalıkuşu, Harem, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Carmen, Bale Tango, Giselle, Carmina Burana, Sync, This is Your Life, Aida, Saraydan Kız Kaçırma, 4. Murat, Nabucco, Yevgeni Onegin, Mavi Nokta, Şen Dul, Fransa'da Şiir ve Aşk, Çizmeli Kedi.

Halen Kıbrıs Sanat Bale ve Dans Bölümü’nde eğitmen olarak görev yapmaktadır.

   

   

Bale ve Dans Eğitmeni
Evgeniia Zhilskaia

Moskova doğumlu olan Evgeniia bale yaşantısına ilk olarak Lepeshinskaya Bale Okulunda başladı. Daha sonra Moskova Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’nden bale eğitmeni ve koreograf olarak mezun oldu. Aynı dönemde  “Moskova Oda Balesinde” dans etti.

Yurt dışında farklı kuruluş ve okullarda Bale, Dans ve Zumba eğitmenliği yaptı. Aynı dönemde Dans ve Zumba konusunda uzmanlık kurslarına ve çalışmalarına katıldı.

Bir süre Moskova’da bulunan Children’s Vocal Collective Smile isimli kuruluşta da çalıştı. Aynı zamanda kariyeri boyunca birçok bale ve müzikalde de sahne aldı.

Halen Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulunda bale ve dans eğitmeni olarak çalışmaktadır.
     

     
Resim - Heykel Eğitmeni  
Mesut Doğan

Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra İngiltere' ye gitmiş ve 3 yıl süresince resim ve müzik alanında birçok etkinliklere katılmıştır. Kıbrıs'a döndükten sonra yöresel Kıbrıs'a ait figür, motif çalışmaları ile Kıbrıs' taki tarihi eserlere ait spesifik resim ve temalarının betimlemesi ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Belgesel müzikleri, reklam müzikleri hazırlamış, pek çok televizyon programının yönetmenliği ve montajı ile  bazı radyo programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. Ayrıca vurmalı sazlarda yerli ve yabancı birçok sanatçı ile sahne almıştır.

Halen Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu, Resim-Heykel bölümünde eğitmen olarak görev yapmaktadır.
   

   

Online Keman - Piyano Eğitmeni
İzlem Özdeğirmenci

İlk müzik eğitimine 6 yaşında piyano dersleri alarak başladı. Profesyonel müzik eğitimine ise H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Keman bölümünde Prof. Cengiz Özkök ile devam etti. Eğitimi süresince resitaller verdi, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser turnelerine katıldı.

Keman eğitiminin yanı sıra, akademik ilgi alanını genişleterek, H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji/Etnomüzikoloji Anabilim Dalı’nda eğitim gördü. 2003 yılında bölüm birincisi olarak eğitimini tamamdı ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı ödülüne layık görüldü. Amerika’da Indiana Universitesi Etnomüzikoloji bölümünde Master derecesini aldı.

Halen Suzuki keman öğretmeni olarak kariyerine ABD’de devam etmekte ve akademik çalışmalarını müzik ve kültürel antropoloji alanında sürdürmektedir.

2015 yılından itibaren ise okulumuz keman ve piyano öğrencilerine online ders hizmeti sunmaktadır.

   

   
Grafiker
Alhan Tayanç

1977 yılında FIRT dergisi  HARİÇTEN GAZEL ATANLAR bölümde karikatürünün yayımlanmasıyla başlayan uzun,  yorulmaz, dipsiz hayali yolculuğuna başladı. Reklam dünyasında samur fırça ile başlayan grafik ve tasarım zanatına, hayatının kocaman sanat 34 yılını geçirdi. Yaratmış olduğu markalar, tasarımlar halihazır yaşıyor olması ile dünyanın en güzel duygusunu yaşıyor… Henüz 56 yaşında ama (!) usanmadan ve bıkmadan çiziyor, tasarlıyor, yeni başlamış gibi heyecanı devam ediyor.

   
   
   
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Albüm | Kadromuz | Basın | Duyurular | Etkinlikler | Videolar | İletişim
Tüm Hakları Saklıdır @ 2009 Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulları